مشاوره آنلاین با دکتر احمد کاویانی در سامانه روبان
       
آدرس وب سایت: www.rubanapp.com 
آدرس اینستاگرام: @ruban_app 

مطلبی که خواهید خواند بخش هورمون درمانی برگرفته از کتاب   "سفری با سرطان  پستان به سوی امید”  تالیف دکتر احمد کاویانی و همکاران می باشد. توصیه می شود برای دریافت فایل اصلی کتاب که به صورت کامل، قابل چاپ و مصور می باشد، و شکل آن به صورت PDF است، این قسمت را کلیک نمایید.

 

دریافت نسخه کامل و قابل چاپ

 

 

هورمون درمانی در سرطان پستان

 

 

 

در این قسمت شما پاسخ سؤالات زیر را خواهید یافت:

-   هورمون درماني چيست و برای چه افرادی کاربرد دارد؟

-   هورمون درماني چگونه اثر مي كند؟

-   از چه داروهايي براي هورمون درماني استفاده مي شود؟

-   عوارض هورمون درمانی چیست؟

-   تا چه مدت بايد هورمون درماني را ادامه داد؟

 

 

هورمون درماني مانند شيمي درماني، نوعي از درمان در سرطان پستان است كه سلولهاي سرطاني را در تمام نقاط بدن (حتی بر سلول‌هایی كه از طريق جريان خون يا عروق لنفاوي به ساير قسمت‌هاي بدن پخش شده‌اند) درمان مي‌كند.

هورمون‌درماني بيشتر زماني استفاده مي‌شود كه سلول‌هاي سرطاني داراي گيرنده‌هاي هورمونی (استروژني و پروژسترونی) باشند. به عبارت دیگر این درمان در افرادی که درتومور آنها گيرنده های استروژن و پروژسترون، مثبت باشد اثر بهتری دارد. البته موارد دیگری نیز در تصمیم گیری برای انجام این نوع درمان وجود دارند. به عنوان مثال گاه در بانواني كه بعد از يائسگي مبتلا به سرطان پستان مي شوند، صرف نظر از اين كه اين گيرنده ها وجود دارند يا خير، از اين نوع درمان استفاده  مي شود و برعكس در موارد دیگر که سن بیمار پایین باشد، علیرغم مثبت بودن این گیرنده ها، ممکن است در مواردي این نوع درمان مناسب نباشد. بنابراین برای تجویز این داروها عوامل دیگری بجز گیرنده های هورمونی تعیین کننده اند.

 

چرا هورمون درماني انجام مي شود؟‌

برخي از انواع سرطان پستان در حضور استروژن سريعتر رشد مي كنند. اين نوع سرطان‌ها «گيرنده استروژن مثبت» دارند و ER+ ناميده مي شوند. در مورد برخي سرطانهاي ديگر اين مسئله در مورد هورمون پروژسترون صادق است و در نتيجه «گيرنده پروژسترون مثبت» دارند و به آنها PR+ گفته مي شود. در مواردي نيز سلو‌ل‌هاي سرطاني هيچ يك از گيرنده‌هاي استروژني و پروژستروني را ندارند
(ER- , PR-).

وقتي تشخيص سرطان براي شما داده شد، آزمايش‌هايي انجام مي شود تا مشخص كند كه آيا سلول هاي سرطاني شما براي رشد وابسته به اين هورمون ها هستند يا خير. اگر اين وابستگي وجود داشته باشد، هر سلول سرطاني كه پس از جراحي يا پرتو درماني باقي بماند ممكن است در اثر هورمون هاي موجود در بدن شما به رشد خود ادامه دهد. بنابراين هدف از هورمون درماني جلوگيري از رسيدن هورمون‌هاي طبيعي بدن شما (استروژن و پروژسترون) به سلولهای سرطانی می‌باشد. از اين رو استفاده از هورمون درماني در بيماراني كه سلول هاي سرطاني آنها داراي گيرنده استروژن يا پروژسترون هستند، موجب افزايش طول عمر بيمار مي شود.

هورمون درماني معمولاً پس از جراحي جهت جلوگيري از عود تومور استفاده مي‌شود. همچنين جهت كاهش رشد تومور در بيماراني كه قبلاً دچار متاستاز    شده اند نيز مي توان از اين روش استفاده كرد. اين حالت به ويژه در مواردي كه ضايعه متاستاز در محلي باشد كه به آساني توسط جراحي يا پرتودرماني قابل درمان نباشد (مثلا در استخوان يا كبد)، استفاده بيشتري مي شود. از موارد دیگر استفاده از این روش درمانی، انجام آن در مواردی است که تومور در هنگام تشخیص در مراحل پیشرفته تری بوده و بیمار مسن باشد. در این مورد انجام این کار قبل از انجام جراحی و يا در موارد نادري به عنوان اولین (و نه تنها) اقدام درمانی به کار می رود. 

تحقیقات اخیر کاربرد جدیدی را برای هورمون درمانی مطرح کرده است به این معنی که چنانچه با تومور پیشرفته‌ای در یک خانم مسن، که به علت مشکلات و بیماری‌های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون بالا و غیر قابل کنترل و ... امکان انجام جراحی برای او مطرح نباشد، روبرو باشیم با توجه به عدم امکان انجام جراحی و شیمی درمانی، می توان از هورمون درمانی کمک گرفت. این کار باعث می شود که رشد سلول های سرطانی متوقف شده و ضمن پسرفت در اندازه سرطان، فرصت کافی برای بیمار ایجاد شده تا اقدامات اصلی درمانی مانند جراحی برای بیمار انجام شود. 

 

هورمون درماني چگونه عمل مي كند؟

هورمون درماني از دو طريق عمل مي كند:

1-   دارو باعث كاهش سطوح استروژن در بدن مي شود و لذا سلول هاي سرطاني به استروژن كمتري دسترسي پيدا مي كنند.

2-   دارو به گيرنده هورموني در سطح سلول هاي سرطاني متصل شده و مانع از دسترسي هورمون اصلي به این گيرنده ها مي شود. به اين صورت دارو مانع تأثير هورمون بر سلول هاي سرطاني شده و در نتیجه باعث مهار رشد آنها مي گردد.

به هر حال، هدف در هر دو روش، محروم كردن سلول‌هاي سرطاني از هورمون‌هاي طبيعي بدن است. اگر به اين هدف دسترسي پيدا كنيم، سلول هاي سرطاني زودتر از بین رفته و رشد سلول های باقی مانده آهسته تر شده و يا متوقف مي شود.

 

از چه داروهايي براي هورمون درماني استفاده مي شود؟

1-       تاموکسیفن:

شايعترين داروي مورداستفاده جهت هورمون ‌درماني، تاموكسي ‌فن(Tamoxifen)  است كه از 20 سال پيش تا كنون مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين دارو مانع جایگزینی استروژن در سلول‌های سرطانی شده و بعنوان درمان كمكي در انواع مختلف سرطان پستان استفاده مي شود.

 

 

 

2-  مهار کننده های آروماتاز: 

این داروها از تبدیل شدن هورمون های جنسی مردانه (که معمولاً به میزان کمی در بدن بانوان وجود دارد) به استروژن جلوگیری می کنند و بنایراین   مي توانند در کم کردن اثر استروژن مفید باشند. واضح است که این داروها در زمان قبل از یائسگی (با توجه به مقادیر بسیار زیاد استروژن تولید شده در تخمدان) اثری در درمان نخواهند داشت و تنها در بیماران مسن که یائسه   می باشند به کار می رود. از این داروها که از آنها به نام مهار كننده هاي آروماتاز یاد می‌شود مي‌توان آناستروزول (Anastrozole)  و لتروزول  (Letrozole) و اگزمستان (Exemestane) را نام برد. اين داروها مانع توليد استروژن مي‌شوند و ممكن است در پيشگيري از عود سرطان در سنين پس از يائسگي، از تاموكسي فن بهتر باشند. تاكيد مي شود كه مصرف اين داروها علیرغم عوارض كمتر، محدود به سنین پس از یائسگی مي باشد.

در مواردي كه بيمار غیر يائسه طبق مدارك پرونده و شرايط بيماري در معرض احتمال بالاي عود باشد مي توان اين داروها را همزمان يا پس از ازكارانداختن تخمدان (با دارو، جراحي يا راديوتراپي) تجويز نمود.

 

عوارض هورمون درمانی کدامند؟

تاموكسي فن علاوه بر سلول هاي سرطاني بر ساير سلول‌هاي بدن نيز تأثير مي‌گذارد كه عوارض آن ناشي از اين امر است.

از جمله مهمترين عوارض تاموكسي فن كه در موارد نادری ممكن است ايجاد شود، افزايش احتمال تشكيل لخته خون در سياهرگ هاي بدن مي باشد که ممکن است با حرکت کردن این لخته ها مشکلات تنفسی برای بیمار ایجاد شود.

از عوارض ديگر تاموكسي فن افزايش احتمال سرطان رحم مي باشد. اگر پزشك معالجتان براي شما تاموكسيفن تجويز كرده است، در صورت بروز عوارضي مانند خونريزي واژينال، لكه بيني و یا انواع لخته هاي خون يا تغييرات مشابه حتما پزشك خود را مطلع سازيد. همچنين بايد بصورت دوره اي توسط متخصص زنان تحت معاينه لگن قرار گيريد و هر گونه خونريزي يا درد غير طبيعي را به پزشك خود اطلاع دهيد.

توجه داشته باشيد هر دارويي ممكن است عوارضي داشته باشد، و بدیهی است که عوارض این دارو بايد در كنار منافع آن در نظر گرفته شود.

تاموكسي فن علاوه بر اثرات ضد سرطاني که مهمترین منفعت این دارو به شمار می رود، باعث كاهش كلسترول خون و کاهش خطر پوكي استخوان (بخصوص پس از سنين يائسگي) نيز مي شود كه از جمله منافع بارز اين دارو است.

لازم به ذکر است که عوارض داروهايي كه بعنوان هورمون درماني استفاده      مي شوند، در اغلب موارد خفیف تر از عوارض داروهاي شيمي درماني بوده و قابل تحمل مي باشند. لذا با در نظر گرفتن فوايد تاموكسيفن، امروزه صاحب نظران استفاده از اين دارو را در اغلب مبتلايان به سرطان پستان بعنوان درمان كمكي مفيد دانسته و توصيه مي نمايند.

در هر حال انتخاب نوع دارو به وضعيت بيماري شما و صلاحديد پزشك معالجتان بستگي دارد. هرگز داروهاي خود را با ساير بيماران مقايسه نكنيد و به توصيه هاي پزشك معتمد خود به خوبي عمل نمائيد.