مشاوره آنلاین با دکتر احمد کاویانی در سامانه روبان
       
آدرس وب سایت: www.rubanapp.com 
آدرس اینستاگرام: @ruban_app 

اقدامات لازم برای آمادگی عمل پیش از جراحی­های پستان

چنانچه شما کاندید یکی از انواع جراحی­های پستان شده­اید باید توجه کنید که لازم است اقداماتی را به عنوان آمادگی قبل از عمل جراحی انجام دهید.

البته باید توجه داشت که انواع مختلفی از جراحی­های پستان وجود دارد و واضح است كه برحسب اینکه قرار است تحت چه نوع جراحی قرار گیرید اقدامات متفاوتی لازم خواهد بود ولی واقعیت این است که اصول اصلی این اقدامات در انواع مختلف جراحی یکسان بوده و تفاوتهای اندکی در آماده سازی برای جراحی­های مختلف وجود دارد.

 

 

آمادگی­های عمومي قبل از عمل جراحی:

·        از 2 هفته قبل از عمل مصرف دخانیات را قطع نمایید.

·        برای آمدن به مرکزی که قرار است در آن جراحی شوید شخص دیگری شما را همراهی کند.

·        روز قبل از جراحی بطور کامل استراحت نمایید.

·        قبل از خروج برای جراحی دوش بگیرید، زیرا ممکن است تا مدتی نتوانید حمام کنید.

·        تمام مدارک پزشکی خود را هنگام خروج از منزل همراه داشته باشید.

·        روز قبل از جراحی از محل قرار گیری بیمارستان و چگونگی رسیدن به آن مطمئن شوید.

·        چنانچه شب قبل از عمل جراحی بعلت استرس زیاد بی­خواب شده­اید پس از مشورت با پزشک معالج، نصف قرص xanax یا کلردیازپوکساید 5 mg ساعت 10 شب بخورید.

·        اگر بیماری خاصی مثل دیابت، فشار خون و یا حساسیت دارویی یا آلرژی به ماده خاصی دارید، حتماً پیش از عمل پزشک معالج و پرسنل اطاق عمل و پزشک بیهوشی را مطلع کنید.

·        از نیمه شب (شب قبل از عمل) از نوشیدن یا خوردن مواد آشامیدنی و خوراکی پرهیز نمایید.

·        قبل از خروج از منزل تمام جواهرات، ساعت مچی و ... خود را خارج نموده و در منزل بگذاريد.

·        مراقب باشید انگشتانتان لاک نداشته باشد.

·        پیش از خروج از منزل لباس راحت و گشاد نخی به تن کنید. بهتر است این لباس دکمه­هایی که راحت باز و بسته می­شوند در قسمت جلو داشته باشد.

·        در روزهای قبل از عمل از رژیم غذایی معمولی (رژیم نرمال) استفاده نمایید. از مواد بسیار پر کالری و الکل و ترکیبات ویتامینی اضافی بویژه ویتامین­های محلول در چربی مثل K, E, D, A پرهیز نمایید.

·        شما پس از جراحی نیاز به 3 تا 10 روز استراحت در منزل دارید (بستگی به وسعت جراحی) بنابر این با برنامه­ریزی قبلی در خصوص استراحت بعد از عمل از فشار روحی خود کم کنید.

·        اينكه در چه روزي از دوره قاعدگي هستيد در انجام  عمل جراحي شما تاثير زيادي ندارد بنابر اين نگران اين موضوع نباشيد.

·        شما پس از عمل جراحی معمولاً نیاز به سوتین پیدا می­کنید. لباس زیری معادل همان سایز قبلی ولی از نوع ورزشی (کشی) تهیه نمایید. در موارد جراحی­های زیبایی پستان این موضوع متفاوت است و لازم است از انواع خاصي از لباسهاي زير استفاده نماييد. در مواردي كه عمل جراحي بزرگ كردن پستان براي شما انجام شده است از سوتين هايي كه كش پهن در زير آن وجود دارد استفاده مي شود، در حالي كه نوع سوتين پس از جراحي هاي كوچك كردن پستان بسته به نوع عمل متفاوت است.

 

 

آمادگی هاي اختصاصي پزشکی قبل از عمل

 

·         اگر بیش از50 سال دارید، پزشک از شما نوار قلب (ECG) بعمل خواهد آورد.

·         دراین موارد همچنین لازم است پزشک متخصص بیماریهای قلب و عروق شما را پیش از عمل ویزیت نماید.

·         پیش از عمل پزشک معالجتان آزمایشات خون و ادرار برای شما انجام خواهد داد.

·         از 10 روز پیش از عمل مصرف داروهای آسپرینی و شبه آسپريني مثل آسپیرین، ایبوبروفن، ناپروکسن و ... و نیز ویتامین­های محلول در چربی مثل ویتامینA, D, E, K و نیز ترکیبات استروژنی مثل قرص­های جلوگیری از بارداری یا هورمونهای جایگزین پس از یائسگی را قطع نمایید.

·         چنانچه بیماری خاصی مانند پرفشاری خون، دیابت، نارسایی کلیه و ... دارید پزشک معالج خود را در جریان بگذارید و حتماً دستورات پیش از عمل مربوط به آن بیماری خاص را به دقت رعایت نمایید.

·         اغلب جراحی­های پستان (به استثنای پروتز پستان) نیاز به آنتی بیوتیک قبل از عمل ندارند. چنانچه تجويز آنتی بیوتیک لازم باشد این کار انجام خواهد شد.

·         در صورت وجود هر گونه مشکل یا سئوال بیشتر حتماً با مطب دكتر كاوياني، شماره تلفن هاي 61 و 88064560، تماس بگیرید.


 

 

آمادگی­های قبل از عمل جراحی خاص

 

 

 نمونه برداری سوزنی :

-     در این مورد آمادگی خاصی لازم نیست. این کار بصورت سرپایی انجام می­شود. پرهیز غذایی، آنتی بیوتیک پیش از عمل، دستورات دارویی ویژه و ... معمولاً برای انجام این کار لازم نیست شما در ساعت مشخص به مطب مراجعه کرده و این کار با بی حسی موضعی در حالت سرپایی انجام خواهد شد.

 

خارج كردن توده پستاني از طریق جراحی:

-           تمام آمادگی­های عمومی و اختصاصی ذکر شده در قبل برای این کار لازم است.

-     برای این جراحی معمولاً بستری شدن بیمار در مرکز درمانی لازم نمی­شود ولی ممکن است یک شب بستری لازم شود.

-           لباس زیر (سوتین) یک شماره کوچکتر از معمول که بصورت کشی باشد بهمراه داشته باشید.

-     آنتی بیوتیک معمولاً پیش از عمل لازم نیست. فقط در موارد خاص ممکن است برای شما آنتی­بیوتیک تجویز شود.

 

 

نمونه­برداری از طریق جراحی وقتی توده پستانی غیر قابل لمس باشد.

-     در این موارد لازم است پیش از عمل محل دقیق توده مشخص شود تا جراح بتواند دقیقاً توده غیر طبیعی را با دقت زیاد خارج نماید.

برای این کار یکی از روشهای زیر انجام می­شود.

1.  علامت گذاری محل توده با جاگذاری میله بسیار نازک فلزی در محل توده که با هدایت ماموگرافی یا سونوگرافی جاگذاری می­شود. برای این کار پیش از عمل شما به مرکز رادیولوژی هدایت می­شوید تا این کار با هدایت سونوگرفی یا ماموگرافی انجام شود. در این موارد معمولاً طی 24 ساعت جراحی انجام می­شود.

2.     علامت­گذاری محل دقیق توده با تزریق ماده آبی رنگ. در این موارد که با هدایت سونوگرافی انجام می­شود پزشک رادیولوژیست مقدار کمی (کمتر از 5/0 سی­سی) از ماده آبی رنگ را در محل توده تزریق می­کند تا محل توده، حین عمل جراحی، قابل دیدن شود.
چنانچه این اقدام برای شما در نظر گرفته شده باشد، شما قبل از عمل به کلینیک رادیولوژی معرفی مي شوید تا این کار انجام شود. پس از تزریق ماده آبی رنگ بهتر است در چند ساعت اول، جراحی انجام شود زیرا اگر این کار به تأخیر بیافتد ماده آبی رنگ جذب شده و محل توده در حین جراحی مشخص نخواهد شد.

3.     علامت­گذاری پوست در محل توده:
این کار نیز با هدایت ماموگرافی یا سونوگرافی انجام شده در حین آن رادیولوژیست بدون هیچگونه مداخله خاصی، تنها پوست روی محل توده را علامت گذاری می­کند. این روش نسبت به دو روش گذشته دقت کمتری دارد ولی راحت­تر بوده و سریعتر انجام می­شود.

 

 

جراحی غده لنفي نگهبان در سرطان پستان:

چنانچه با تشخیص پزشک بیماری شما درمرحله­ای باشد که انجام عمل جراحی عقده لنفاوی نگهبان بجای جراحی شدیدتر زیر بغل مفید باشد این موارد انجام خواهد شد:

1.     تزریق ماده رادیوایزوتوپ در پستان برای نشان­گذاری عقده لنفاوی نگهبان در زیر بغل

2.     تزریق ماده آبی رنگ بلافاصله قبل از عمل برای مشخص شدن عقده لنفاوی نگهبان حین عمل جراحی

ساير مراحل عمل در اين روش شبيه اعمال جراحي ديگر مي باشد.