مشاوره آنلاین با دکتر احمد کاویانی در سامانه روبان
       
آدرس وب سایت: www.rubanapp.com 
آدرس اینستاگرام: @ruban_app 

نوک پستان اضافه:

 

 وجود نوک پستان اضافه یک ناهنجاری مادرزادی نسبتا شایع است که در آن یا فقط نوک پستان یا نوک پستان همراه بافت­های مربوطه در امتداد خطوط شیری وجود دارد. خط شیری خطی در بدن جنین است که از محل زیر بغل تا استخوان لگن امتداد دارد. این خط محل شکل گیری پستان و نوک پستان است. در جنین انسان به طور معمول دو پستان بر روی دنده­ها شکل می­گیرد اما این امکان وجود دارد که نوک پستان و یا حتی پستان اضافه در هر جایی بر روی این خط به وجود آید.

 

نوک پستان اضافه یا polythelia  در یک تا پنج درصد افراد جامعه دیده می­شود. شیوع آن در زنان و مردان یکسان است و گاهی در چند نفر از اعضای یک خانواده دیده می­شود.

همان طور که اشاره  شد محل شکل گیری نوک پستان اضافه روی خطوط شیری است اما شایع ترین محل آن، که در نود درصد موارد دیده می­شود، در زیر پستان و درست در محل چین تحتانی پستانی است. بسیاری از  افراد آن را با خال که در این محل ایجاد می شود اشتباه می گیرند.  شواهدی وجود دارد که نوک پستان اضافه با مشکلات مجاری ادراری ارتباط دارد اما از آنجایی که وجود مشکل در مجاری ادراری به سرعت علامت­دار می­شود و ضایعه­ی نوک پستان اضافه در جامعه شایع است، نیازی به بررسی مشکلات مجاری ادراری در همه­ی افراد با نوک پستان اضافی نیست.

            بیشترین مشکلی که وجود نوک پستان اضافی ایجاد می کند در هنگام بارداری است زیرا در این موقع ممکن است دردناک شده و از آن شیر ترشح شود.

در بیشتر موارد این نوک پستان اضافه نیازی به درمان ندارد مگر اینکه یا دچار التهاب شود یا از نظر زیبایی برای فرد مشکل ساز باشد که در این صورت می­توان از طریق جراحی، نوک پستان اضافه را برداشت. جراحی نوک پستان اضافه از جمله جراحی های نسبتا کوتاه است که طی آن نوک سینه اضافی به همراه بافت پستانی اعم از مجاری شیری و یا بافت شیر ساز خارج می شود. برش های مربوط به جراحی لازم است به شکلی داده شود که در راستای خطوط پوستی باشد تا رد بخیه ها کمتر بماند.  

 

 


 

 

 

نوک پستان اضافه در یک نگاه:

ملاحظات: 

- وجود نوک پستان اضافه یک ناهنجاری شایع در جامعه است که هم در زنان و هم در مردان دیده می­شود.

- محل: بر روی خطوط شیری اما در نود درصد موارد در چین تحتانی پستان دیده می­شود.

- شدت ناهنجاری می­تواند از یک ضایعه­ی خال مانند تا وجود نوک پستان و هاله­ی اطراف آن متفاوت باشد.

- بیماری­هایی که برای نوک پستان طبیعی ممکن است اتفاق بیفتد، در نوک پستان اضافی هم می­تواند دیده شود.

علل:

- وجود نوک پستان اضافه یک انحراف از حالت نرمال تکامل پستان است.

- ممکن است همراه با تعدادی از سندرم­های ناشایع مادرزادی (مانند مشکلات مجاری ادراری) باشد.

 

درمان:

- در اکثر موارد نیاز به درمان خاصی ندارد.

- در صورت ایجاد مشکلاتی مانند ضایعات پوستی و التهاب و یا مشکل زیبایی امکان برداشتن آن می­باشد.