مشاوره آنلاین با دکتر احمد کاویانی در سامانه روبان
       
آدرس وب سایت: www.rubanapp.com 
آدرس اینستاگرام: @ruban_app 

آمادگی های قبل از عمل هاي جراحی خاص

 

ممکن است لازم باشد برای شما اقدامات جراحی خاصی مانند نمونه برداری سوزنی و یا بیوپسی باز با هدایت وایر و غیره انجام شود. داشتن آکاهی در مورد این اعمال و شرایط لازم که قبل از عمل باید اجرا شود، در موفقیت درمان و کاهش استرس شما کمک کننده است.

 

 نمونه برداری سوزنی (core needle biopsy):

در این عمل جراحی با استفاده از سوزن های مخصوصی بدون نیاز به بیهوشی اقدام به نمونه برداری از ضایعه ی مشکوک پستان می شود.

- برا ی انجام  این نوع نمونه برداری آمادگی خاصی لازم نیست واین کار بصورت سرپایی انجام می شود.

-  پرهیز غذایی، آنتی بیوتیک پیش از عمل، دستورات دارویی ویژه و ... معمولاً برای انجام این کار لازم نیست.

- این کار با بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری شدن انجام خواهد شد.

- این اقدام ممکن است توسط جراح شما و در مطب (در مواردی که توده به راحتی به دست می خورد) و یا توسط متخصص رادیولوژی و با هدایت سونوگرافی یا ماموگرافی (در مواردی که توده در بررسی های رادیولوژیک دیده می شود اما در معاینه ی بالینی به دست نمی خورد) انجام شود

 

 

خارج كردن توده پستاني از طریق جراحی:

گاهی لازم است بنا بر صلاحدید جراح کل توده از پستان خارج شود و با انجام بررسب های پاتولوژیک از ماهیت توده اطمینان حاصل شود. این عمل جراحی در اکثر موارد در مرکز جراحی محدود یا بیمارستان انجام می شود.

-   تمام آمادگی های عمومی و اختصاصی ذکر شده در قبل برای این کار لازم است.

-   در اکثر کوارد نیازی به ماندن بیمار در بیمارستا بعد از انجام عمل جراحی نیست ولی ممکن است بنا بر شرایط بیمار، یک شب بستری لازم شود.

-   لباس زیر (سوتین) یک شماره کوچکتر از معمول که به صورت کشی باشد بهمراه داشته باشید.

-     آنتی بیوتیک معمولاً پیش از عمل لازم نیست. فقط در موارد خاص ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود.

 

  

 

نمونه برداری به طریق جراحی از ضایعات غیرقابل لمس پستان

گاهی ممکن است در بررسی های رادیولوژیک انجام شده، مانند سونوگرافی یا ماموگرافی، یک ضایعه ی پستانی وجود داشته یاشد اما در معاینه توده ای به دست نخورد. در این صورت انجام نمونه برداری به روش معمول از ضایعه یا ممکن نیست و یا از دقت کافی برخوردار نیست. در این موارد لازم است پیش از عمل محل دقیق توده مشخص شود تا جراح بتواند دقیقاً توده غیر طبیعی را با دقت زیاد خارج نماید. برای این کار یکی از روش های زیر انجام می شود:

1.  علامت گذاری محل توده  با جاگذاری میله ی بسیار نازک فلزی:

 برای این کار پیش از عمل شما به مرکز رادیولوژی هدایت می شوید تا این کار با هدایت سونوگرفی یا ماموگرافی انجام شود. این علامت گذاری معمولا روز قبل از عمل جراحی انجام می شود.

2. علامت گذاری محل دقیق توده با تزریق ماده آبی رنگ:

در این موارد که با هدایت سونوگرافی انجام می شود، پزشک رادیولوژیست مقدار کمی (کمتر از 5/0 سی­سی) از ماده آبی رنگ را در محل توده تزریق می کند تا محل توده حین عمل جراحی قابل دیدن شود. چنانچه این اقدام برای شما در نظر گرفته شده باشد، شما قبل از عمل به کلینیک رادیولوژی معرفی مي شوید تا این کار انجام شود. پس از تزریق ماده آبی رنگ بهتر است در چند ساعت اول، جراحی انجام شود زیرا اگر این کار به تأخیر بیافتد ماده آبی رنگ جذب شده و محل توده در حین جراحی مشخص نخواهد شد.

3. علامت گذاری پوست در محل توده:

این کار نیز با هدایت ماموگرافی یا سونوگرافی انجام شده درحین آن رادیولوژیست بدون هیچگونه مداخله خاصی، تنها پوست روی محل توده را علامت گذاری می کند. این روش نسبت به دو روش گذشته دقت کمتری دارد ولی راحت تر بوده و سریع تر انجام می شود.

 

 

 

جراحی غده لنفي نگهبان در سرطان پستان:

انجام عمل جراحی سرطان پستان شامل دو قسمت است:

- جراحی خود پستان

- جراحی غدد لنفاوی ناحیه ی زیر بغل

همان طور که گفته شد یکی از اقدامات لازم برای جراحی سرطان پستان، جراحی ناحیه ی زیر بغل است. در بعضی موارد درگیر بودن غدد لنفاوی در معاینه ی بالینی و یا سونوگرافی واضح است. در این حالت چاره ای جز تخلیه ی کامل ناحیه ی زیر بغل نیست. اما گاهی شواهد بالینی و رادیولوژیک به نفع درگیری غدد لنفاوی وجود ندارد. در این حالت، برای کاهش عوارض ناشی از عمل جراحی تخلیه ی زیر بغل، اقدام به بررسی اولین غده ی نگهبان در مسیر تخلیه ی لنف پستان می شود، چرا که اگر قرار به درگیر شدن کل غدد لنفاوی زیر بغل باشد، مطمئنا این اولین غده درگیر شده است. اولین غده ی لنفاوی، "غده ی لنفاوی نگهبان" نام دارد. برای مشخص کردن غده ی لنفاوی نگهبان راه های مختلفی وجود دارد:

1.تزریق ماده رادیوایزوتوپ در پستان :

این تزریق در مراکز خاصی و توسط متخصص طب هسته ای انجام می شود. لازم است قبل از عمل جراحی به این مراکز مراجعه کنید و تزریق ماده ی رادیوایزوتوپ در پستان تزریق شود.

2. تزریق ماده آبی رنگ:

این تزریق بلافاصله قبل از عمل در اطاق عمل و توسط جراح شما انجام می شود.

ساير مراحل عمل در اين روش شبيه اعمال جراحي ديگر مي باشد.