مشاوره آنلاین با دکتر احمد کاویانی در سامانه روبان
       
آدرس وب سایت: www.rubanapp.com 
آدرس اینستاگرام: @ruban_app 

 

جراحی کوچک کردن پستان

 

اندازه ی پستان ها به عوامل متعددی نظیر عوامل ژنتیکی، وزن بدن و تاثیرات هورمون های جنسی زنانه بستگی دارد. بنابراین بزرگی پستان ها می تواند در هرسنی، از زمان بلوغ تا هنگام یائسگی، اتفاق افتد. بزرگی پستان ها در هرسنی که رخ دهد، می تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد نماید. مشکلاتی که بیشتر بیماران تجربه می کنند، مواردی است مانند:

-  دردهای مزمن پشت وشانه ها

 - برجسته شدن شیاری در بین دو کتف

- دردهای قاعده گردن که ناشی از وزن زیاد پستان ها

- جوش ها و عوارض پوستی در زیر پستان

- احساس ناخوشایند یک زن از وضعیت فیزیکی بدن خود

 - کاهش اعتماد به نفس

اعمال جراحی برای کوچک کردن سینه ها سال هاست که انجام می شود. اولین عمل جراحی برای کوچک کردن سینه ی زنان در سال  ۱۶۶۹ توسط ویلیام دارستون در انگلستان انجام شده است. اگرچه هدف اصلی این عمل جراحی کاهش حجم و وزن سینه است، ولی افزایش زیبایی برای ایجاد شکل طبیعی در سینه ها نیز به همان اندازه مهم است .

 

راه های اصلی کوچک کردن پستان

 سوال اصلی اینجاست که راه های اصلی کوچک کردن پستان کدامند؟ آیا می توان با روشهای فیزیکی مانند ورزش، لاغر شدن و یا برخی داروهای خوراکی یا پمادها و ژل ها پستان ها را کوچک کرد؟

 درحقیقت، پاسخ این سوال این است که: تاکنون هیچ روش شناخته شده ای به جز جراحی، که بهترین اثرات درمانی را در کنار کمترین عوارض داشته باشد، معرفی نشده است.

بزرگی پستان ها می تواند ناشی از افزایش بافت چربی و یا بافت شیرساز پستانی باشد. چنانچه بزرگ بودن پستان به علت افزایش بافت شیرساز باشد، با افزایش فعالیت فیزیکی و نیز رعایت کردن رژیم های لاغری و درنهایت کم کردن وزن، نمی توان تاثیر زیادی بر کاستن از حجم و وزن پستان ایجاد کرد.

 اما اگر این افزایش حجم  ناشی از افزایش بافت چربی باشد  ممکن است با کم کردن وزن  بتوان اثرات کم تا متوسطی بر کاهش سایز پستان ها ایجاد کرد. ولی باید دانست که حتی این تاثیر، مشکل بیمار را حل نخواهد کرد زیرا با کم شدن نسبی حجم پستان، باتوجه به عدم تغییر اندازه پوست پستان، این عضو افتاده تر به نظر رسیده و مشکل زیبایی بیمار را حل نخواهد کرد.

 

از طرفی مصرف داروها اعم از خوراکی و یا پماد ها و ژل های مالیدنی که به ویژه به صورت محصولاتی تجاری در دسترس هستند ممکن است همراه عوارض ناحواسته ای باشد که بعضا بسیار اهمیت دارند و حتی استفاده ی  دراز مدت از آن ها می تواند به همراه افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در فرد باشد. ایجاد دستکاری های هورمونی و در نتیجه بر هم زدن نظم طبیعی بدن و بروز اختلالات هورمونی باعث می شود تا بیمار در اغلب موارد دچار مشکلات فراوانی شود. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در بالا باید دانست که تاثیر ناچیز این داروها به سرعت پس از قطع آن می تواند منجربازگشت به حالت اولیه شود. بنابراین هرگز تحت تاثیر تبلیغات مجله ای یا ماهواره ای که بعضا اثرات معجزه آسایی را از برخی از داروها تبلیغ می کنند و عمدتا اهداف تجاری خاصی دارند، قرار نگیرید.

 

 

جراحی زیبایی کوچک کردن پستان، چگونه عملی است؟

 جراحی زیبایی کوچک کردن پستان، شامل خارج کردن چربی و پوست اضافی پستان ها، شکل دهی مجدد پستان و تغییر محل هاله پستانی در محل جدید می باشد. با انجام این کار، علاوه بر کاستن از حجم و وزن پستان ها که مشکلات جسمی زیادی برای بیمار ایجاد می کند، شکل دهی مجدد پستان ها باعث زیبایی پستان ها شده و احساس بیمار را نسبت به شکل بدن خود بهبود می بخشد.

برای انجام این عمل، تکنیک های مختلفی وجود دارد که براساس طراحی انجام شده پیش از عمل، نوع برش های پوستی و نیز برش های لازم در نسج پستان می تواند کاملاً متفاوت باشد. اگرچه در تمام تکنیک ها، خط برشی در دور هاله پستان وجود خواهد داشت.

 از آنجا که برنامه ریزی برای انتخاب نوع عمل، پیش از انجام جراحی و در جلسات ویزیت های قبل از عمل جراحی انجام می شود، بدیهی است که بیمار از انواع مختلف برش جراحی، که توسط جراح توضیح داده می شود مطلع شده و خود نیز، در انتخاب نوع روش جراحی مشارکت خواهد کرد. طبیعتاً، خط برش باید به گونه ای انتخاب شود که حتی المقدور از لباس زیر بیمار خارج نشود و در محلهایی که خارج از لباسهای شب زنانه قرار می گیرد ایجاد نشده و دیده نشود. از طرفی این برشها باید به گونه ای باشند که در وضعیت ایستاده کمترین وضوح را داشته و حتی المقدور در معرض دید نباشد.

 در اغلب روش های جراحی، خط برشی دور هاله پستان به همراه یک خط عمودی زیر آن، تا چین زیرپستانی، ایجاد می شود. در برخی موارد و به ویژه مواردی که حجم پستان بسیار بزرگ است و میزان پوست اضافی آن نیز به همین نسبت زیاد است، امکان دارد خطی افقی روی چین زیرپستانی لازم باشد. اندازه این خط، بستگی به بزرگی حجم پستان، متفاوت است ولی بجز در مواردی که حجم پستان بسیار زیاد است، معمولاً از دوطرف، گسترش زیادی ندارد.

 

 

جراحی کوچک کردن پستان و خطر ابتلا به بیماریهای بدخیم پستان

 انواع جراحی های زیبایی پستان و به ویژه جراحی کاهش اندازه پستان، باعت ایجاد سرطان پستان و یا سایر بیماری های مهم در پستان نمی شود.

 آنچه از اهمیت خاصی برخوردار است این است که به دنبال جراحی کاهش حجم پستان، محل جوشگاه زخم پس از جراحی، ممکن است باعث تغییراتی در تصویر رادیولوژی پستان شده و در تفسیر کلیشه های ماموگرافی و سونوگرافی ایجاد اشکال می کند. این موضوع باعث می شود تا انجام این روشهای تشخیصی برای بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند محدود شده و  انجام روشهای جایگزینی نظیر MRI پستان لازم باشد.

 

 

جراحی کوچک کردن پستان و امکان شیردهی

 تولید و هدایت شیر در پستان را می توان به جمع شدن آب ناشی از باران در کوه ها تشبیه کرد. درحقیقت شیر تولید شده در سلول های پستانی، پس از ترشح وارد مجاری شیری بسیار کوچکی می شود که با به هم پیوستن این مجاری شیری، کم کم مجاری شیری بزرگتری شکل می گیرد. با به هم پیوستن مکرر این مجاری شیری، درنهایت حدود 10 تا 14 مجرای اصلی که به نوک سینه ختم می شوند به وجود می آیند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که تولید و هدایت و ترشح شیر یک روند پیوسته است که چنانچه در هر محلی یا مرحله ای اشکالی پیش آید، ترشح شیر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

می توان تصور کرد که در حین جراحی کاهش حجم پستان، مقدار زیادی از سلولهای تولید کننده شیر از بدن خارج می شوند. از طرفی بسیاری دیگر از مجاری شیری قطع می شوند و مسیر اصلی خود را از محیط به مرکز و نوک پستان از دست می دهند. بافت جوشگاه (محل جوش خوردن نسچ پستان) اغلب نمی تواند مجاری شیری را بازسازی نماید و بنابراین در مسیری که برش های جراحی داده می شود، هدایت شیر تولید شده از سلولهای باقی مانده دچار اشکال می شود.

 از این رو همیشه احتمال اختلال در شیردهی به دنبال جراحی کاهش حجم پستان وجود دارد. ولی باید دانست که این احتمال با انتخاب برخی از تکنیک های جراحی که همراه برش و دستکاری بیشتر در ناحیه نوک پستان می باشد، بیشتر می شود. چنانچه بیمار تمایل زیادی به ادامه شیردهی یا امکان شیردهی در فرصت دلخواه داشته باشد، باید این موضوع را با جراح خود درمیان بگذارد تا درصورت امکان از تکنیکی استفاده شود که کمترین اشکال را در شیردهی بیمار ایجاد کند.

 

 

آیا کم شدن حجم پستان پس از جراحی دائمی است؟

 چنانچه عمل جراحی شما در سنینی انجام شود که هنوز پستان های شما در حال رشد باشند، طبیعی است که پس از این جراحی رشد پستان ها متوقف نشده و ممکن است مجدداً پستان شما به اندازه ای بزرگ شود که شما از آن راضی نباشید. علاوه براین، چنانچه پس از جراحی وزن شما زیاد شود، پستانهای شما نیز به همان نسبت بزرگ خواهند شد. بارداری نیز، چنانچه پس از جراحی اتفاق بیافتد، می تواند پستان ها را دچار تغییراتی کند که از جمله آنها پرخون شدن و حجیم تر شدن پستان ها می باشد.

افتادگی پستانها نیز پس از جراحی پستان، همانند یک پستان عمل نشده، با افزایش سن اتفاق می افتد. البته باید توجه داشت که برخی از تکنیک های عمل جراحی، احتمال افتادگی کمتر و برخی دیگر با احتمال بالاتری از افتادگی پستان ها همراه هستند.

 بطور خلاصه می توان گفت که پستان بزرگی که تحت عمل جراحی کم کردن حجم پستان قرار می گیرد، پس از طی کردن مراحل بهبودی اولیه پس از جراحی، شبیه یک پستان عادی بوده و تغییرات عمومی بدن مثل افزایش وزن، افزایش سن و ... اثراتی مشابه یک پستان عادی روی آن خواهند گذاشت. توجه به این نکته ضروری است که در برخی موارد، باتوجه به تغییرات ایجاد شده در نسج پستان، این تغییرات می توانند کمتر یا بیشتر از حد عادی باشند.

 

 

انجام جراحی در چه افرادی توصیه نمی شود؟

 برای پاسخ به این سوال، مواردی نظیر تاريخچه ي عمومي و پزشکي فرد مثل جزئياتي درباره ي هر نوع عمل قبلي پستان و همچنين وضعيت زايمان و تمایل فرد برای بارداری اهمیت دارند. اگر چه اين عمل مي تواند براي تمام زنان در تمام سنين انجام شود ولي معمولا قبل از کامل شدن رشد پستان ها هرگز نباید اين عمل را انجام داد.

1. تصمیم به بارداری:

افرادی که قصد باردار شدن دارند معمولا بايد عمل را تا بعد از کامل شدن افراد خانواده شان به تأخير بياندازند. در حقیقت اگر بعد از اين عمل جراحي بارداری دیگری رخ دهد ممکن است موجب بزرگ شدن دوباره پستان ها شود. بنابر اين قبل از هر نوع تصميمي جهت انجام عمل حراحي براي کوچک نمودن پستان بهتر است از اینکه دیگر قصد بارداری ندارید اطمینان حاصل کنید.

 2. سیگار

 اگر سيگار می کشید بايد قبل از عمل آن را ترک کنيد. سيگار کشيدن به طور جدي رگ هاي خوني را تنگ مي کند و بنابراين جريان خوني را در ناحيه عمل کاهش داده و باعث مي شود که التيام يافتن و جوش خوردن زخم ها به صور چشمگیری کند شود. به هر حال احتمال عوارض عمل در افراد سیگاری واضحا بیش از سایرین است.

 3. استفاده از برخی داروها

 در اغلب موارد این عمل یک جراحی نسبتا طولانی است، بنابراین چنانچه بیماری زمینه ای مهمی دارید و یا از داروهای خاضی استفاده می نمایید حتما پزشک جراح خودرا مطلع کنید.

4. اضافه وزن زیاد

 اگر اضافه وزن قابل توجهي داريد، پيشنهاد مي شود ابتدا وزنتان را ترجیحا با افزایش فعالیت و ورزش کاهش دهيد. بدست آوردن سينه هاي کوچکتر ميتواند انگيزه مناسبی براي کاهش وزن باشد. چنانجه پس از انجام عمل جراحی وزن خود را کاهش دهید ممکن است سینه هایتان کمی افتاده به نظر آید.

 

 

عوارض اعمال جراحی کاهنده حجم پستان

 همانند هر جراحی دیگر، امکان ایجاد عوارض در این نوع جراحی نیز وجود دارد. بنابراین عوارض این نوع جراحی را می توان به دو گروه عوارض عمومی، که در هرعمل جراحی می تواند ایجاد شود، و عوارض اختصاصی که احتمال بروز آن در این نوع جراحی خاص بیشتر است، تقسیم کرد:

 ◄ عوارض عمومی عمل جراحی:

1- عوارض مربوط به بیهوشی:

اگرچه امروزه ریسک انجام بیهوشی در اعمال جراحی بسیار کم شده است، ولی درحین تمام اعمال جراحی، هنوز ریسک کمی برای عوارض بیهوشی وجود دارد. باید توجه داشت که این ریسک با افزایش سن، وجود بیماری های زمینه ای و به ویژه بیماریهای قلبی، ریوی، سیگار کشیدن و ... بیشتر می شود.

2- خونریزی:

هر نقطه از بدن که تحت عمل جراحی قرار می گیرد، پس از جراحی در معرض این خطر قرار دارد. البته در فردی که طبق سابقه پزشکی وآزمایشات پیش از عمل، بیماری های نقص انعقادی ندارد، احتمال بروز این عارضه بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است. توجه ویژه در افرادی لازم است که از داروهایی مانند آسپیرین و ترکیبات مشابه آن و یا از داروهای دیگری مانند وارفارین مصرف می کنند. در این موارد باید کاملا مراقب بود و از قبل از عمل برنامه ویژه ای برای جایگزینی این داروها وتغییر در میزان ونوع مصرف آنها اجرا کرد. پزشک معالج در این خصوص شما را راهنمایی خواهد کرد.

 3- عفونت:

 در تقسیم بندی میزان عفونت و نوع زخم دربین جراحی های مختلف، جراحی کاهنده حجم پستان یکی از جراحی هایی است که احتمال بروز عفونت در آن بسیار پائین بوده(حدود 1%) و زخم های ناشی از این جراحی نیز از انواع زخم های تمیز (clean)محسوب می شوند. این احتمال به حدی پائین است که جز در مواردی که بیمار دچار بیماریهای ضعیف کننده سیستم ایمنی (نظیر دیابت یا مصرف مزمن داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند) است، نیازی به تجویز آنتی بیوتیک طولانی مدت پس از جراحی نیست. منشاء عفونت احتمالی می تواند باکتری های موجود در مجاری شیری بیمار باشد. توجه داشته باشید که درصورت بروز عفونت، معمولاً تجویز آنتی بیوتیک لازم شده و حتی ممکن است لازم باشد چرک ایجاد شده در زیر زخم با جراحی کوچک دیگری تخلیه شده و زخم باز گذاشته شود تا پس از شستشوی روزانه، زخم در فرصت مناسب دیگری بسته شود.

4- عوارض مربوط به لخته شدن خون در پا و آمبولی ریه:

 با توجه به بی حرکت بودن بیمار حین عمل جراحی نسبتاً طولانی و نیز شل شدن عضلات اندام، سرعت حرکت بازگشت خون در پاها به سمت قلب درحین عمل کم می شود. بنابرین امکان ایجاد لخته خون در اندام وجود دارد. وجود این لخته، به خودی خود اهمیت زیادی ندارد ولی آنچه حائز اهمیت است حرکت ناگهانی این لخته به سمت قلب و پمپ شدن آن به سمت ریه هاست. این حالت که آمبولی ریوی نام دارد، باعث بروز مشکلات تنفسی در بیمار می شود که می تواند خطرناک باشد. احتمال بروز این عارضه در بیماران عادی که عوامل خطر این عارضه را ندارند، بسیار پائین است و با تمهیدات لازم در قبل، حین و پس از جراحی می توان احتمال بروز آن را به صفر نزدیک کرد. به عکس برخی بیماران در معرض ریسک بالاتری هستند که در این خصوص باید اقدامات حفاظتی را اجباراً انجام داد. مواردی نظیر مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری، چاقی، استعمال دخانیات و ... امکان بروز این عارضه را زیاد می کند.

 

عوارض اختصاصی عمل جراحی:

1.از دست دادن نوک پستان:

بطور معمول آرئول ونوک پستان در حالیکه هنوز به بافت زیرین خود متصل هستند و خون رسانی و عصب دهی آنها برقرار است به محل جدید خود منتقل می شوند. گاهی پیش می آید که خون رسانی در محل جدید به اندازه کافی نباشد، این امر موجب از دست دادن نوک پستان می شود. در صورت بروز این عارضه انجام عمل جراحی مجدد جهت باز سازی نوک پستان می تواند کمک کننده باشد.

2. تغییر در حس نوک پستان:

از جمله عوارض جراحی کوچک کردن پستان ها تغییر حس در نوک پستان، به صورت کم شدن، پر حس یا حساس شدن بیش از حد نرمال و یا در موارد نادری بی حسی کامل نوک آن است، این تغییراغلب موقتی بوده و طی چند ماه بهبود می یابد ولی در مواردی می تواند دایمی باشد.

3. از بین رفتن قسمتی از بافت چربی (نکروز چربی)

در صورتی که خون¬رسانی بافت¬های داخلی پستان بعد از عمل به حد کافی نباشد ممکن است مقداری از بافت چربی داخل پستان از بین برود که این امر خود باعث تاخیر در ترمیم زخم می¬شود، درصورت بروز این عارضه اگر حجم بافت نکروز شده زیاد باشد نیاز به انجام عمل جراحی مجدد جهت خارج کردن بافت مرده است.

4. به جا ماندن جای زخم¬ها و ایجاد جوشگاه یا اسکار زخم

در اکثر موارد محل زخم ها در عرض چند هفته ترمیم شده و کمرنگ تر می-شوند. در صورتی که بافت¬های آسیب دیده در محل زخم ها درست ترمیم نشوند و محل زخم ها به جای بافت پوستی طبیعی با بافت همبند  پر شوند، اسکار یا جوشگاه ایجاد می شود.

عوامل متعددی در این امر نقش دارد. یک قسمت از آن بسته به تکنیک جراحی و نوع نخی است که برای بخیه زدن استفاده می شود. به همین دلیل در اغلب موارد از نخ های قابل جذب و ظریف برای بستن زخم ها استفاده می شود. اما دلیل مهم تر واکنش بدن خود بیمار به نخ ها و قدرت ترمیم پوست بیمار است. این قسمت قابل پیش بینی و اصلاح نیست.

5. تاخیر در جوش خوردن زخم:

ممکن است ترمیم زخم ها کند و کامل نشده صورت گیرد. این عارضه بیشتر در محل بهم رسیدن زخم ها که فشار زیاد است دیده  می شود. اغلب بدون نیاز به مداخله ی خاصی و به مرور زمان زخم¬ها بسته می شوند.

6 غیر قرینگی:

ترمیم محل عمل در دو سمت می تواند یکسان نبوده و یا همزمان نباشد و بنابراین پستان ها می توانند به صورت موقتی و در موارد نادری حتی دائمی غیر قرینه بمانند 

 

 

سوالات رایج  در مورد جراحی کوچک کردن پستان

            جراحی کوچک کردن پستان چیست ؟

جراحی کوچک کردن پستان به منظور کوچک کردن سایز پستان بیماران و با برداشتن بافت چربی وبافت پستانی وپوست اضافی پستان انجام می شود .

 در اغلب موارد هاله ی پستان (قسمت قهوه ای رنگ پستان یا آرئول) هم کوچک می شود وبه محل بالاتری نسبت به قبل انتقال می یابد .

به عبارتی دیگر با انجام این عمل در واقع عمل بالا کشیدن پستان با لیفت همزمان انجام می شود .

 

            آیا من کاندیدای مناسبی برای انجام عمل کوچک کردن پستان هستم؟

کاندیدای ایده آل برای جراحی کوچک کردن پستان ، فردی است که به دلیل بزرگی پستان هم مشکل جسمی وهم مشکل روانی پیدا کرده باشد . از طرفی ترجیح بر آن است که فرد حداقل 20 سال سن داشته باشد  و البته از خطرات احتمالی و عوارض جانبی عمل آگاه باشد

 

            دوران نقاهت بعد از عمل چگونه خواهد بود ؟

درد بعد از عمل جراحی غالبا کم است  و با مصرف مسکن خوراکی رفع می شود.بعد از عمل جراحی برای 3 تا 5 روز بیمار پانسمان خواهد شد ، نخ های بخیه غالبا جذبی هستند ونیازی به کشیدن آنها نیست . برای بعد از عمل ممکن است لازم باشد برای مدتی از کرست های مخصوص بعد از عمل استفاده شود .

 

            چه زمانی می توانم به سر کار برگردم وفعالیت های روز مره را دوباره شروع کنم ؟

فعالیت های سبک را از چند روز بعد از عمل می توان انجام داد . در صورتی که کار بیمار سنگین نباشد ، غالبا 2 هفته بعد از عمل می تواند به سر کار باز گردد.

 

            مزایای انجام عمل کوچک کردن کوچک کردن پستان چیست ؟

بیماران بعد از انجام عمل کوچک کردن پستان از درد در شانه ها ، ستون مهره ها و گردن رها  می شوند .

سطح فعالیت بیمار بعد از عمل افزایش می یابد .چرا که محدودیت های ایجاد شده به دلیل سایز بالا ی پستان رفع می شود و البته اعتماد به نفس بیمار افزایش پیدا می کند .

 

            خطرات احتمالی انجام عمل کوچک کردن پستان چیست ؟

بعضی از خطرات احتمالی شامل خونریزی ، عفونت ، از دست دادن حس نوک پستان وعدم امکان شیر دهی مجدد بعد از عمل می باشد .

 

            اسکارها یا جوشگاه زخم بعد از عمل چگونه خواهد بود ؟ 

بنا بر نوع  عمل انجام شده، محل زخم ها متفاوت خواهد بود اما در اکثر موارد این محل ها به مرور زمان کمرنگ خواهند  شد ، بهبود زخم ها در افراد سیگاری با سرعت وکیفیت کمتری انجام می گیرند